.
Sztuka morza egejskiego w epoce brązu
Okres sztuki obejmujący wszystkie kultury przed wynalezieniem pisma. Ówczesne ludy tworzyły dzieła charakterystyczne dla konkretnego obszaru geograficznego i wiary. Momentem kluczowym, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozprzestrzenienia sztuki był czas ekspansji oraz początki handlu.
Okres sztuki obejmujący część neolitu oraz całą epokę brązu na greckich wyspach.
Charakterystycznymi tworami owej kultury, były idole cykladzkie. Przeważnie były to niewielkie marmurowe figurki o schematycznej formie z charakterystyczną długą szyją oraz założonymi rękoma.
Jednym z najważniejszych aspektów kultury minojskiej była ceramika – forma sztuki dostępna wyłącznie dla najbogatszych. Dzięki niej wiemy o związku ceramiki ośrodkami władzy oraz o gustach jednostek elitarnych.
Mykeny obejmowały główną twierdzę oraz obszar za murami, który był zamieszkiwany przez klasę niższą. Miasto okalały ogromne mury zbudowane z bloków kamienia, dopasowanych do warunków otoczenia, z charakterystyczną główną bramą – bramą lwic.
Pomaga on w przygotowaniach do egzaminu, jednak nie jest jedynym źródłem wiedzy.
Dokument ten został opracowany na bazie informatora Centralnej Komisji Edukacyjnej oraz szkolnego planu nauczania.
Malarstwo jest najpopularniejszą formą sztuki tego okresu. Żywość barw na zachowanych fragmentach dzieł sugeruje, że podstawowa techniką był fresk, jednak stan zachowanych malowideł nie pozwala na ich kompleksową ocenę.
Większość znanych obecnie fresków powstała w wyniku rekonstrukcji.
Przejdź do wersji premium
na mokrym tynku. Jest to najtrwalsza forma malarstwa, ze względu na niemożliwość stosowania jakichkolwiek poprawek.
Paleolityczne przedstawienia Wenus odgrywały niezwykle ważną rolę w życiu społecznym. Pełniły one wiele funkcji. Przede wszystkim były identyfikowane jako ideał piękna oraz przez swoje charakterystyczne kształty, symbolizowały płodność oraz macierzyństwo.
→ Hipertrofia – charakterystyczne powiększenie części kobiecego
ciała
→ Małe, poręczne wymiary ( zwykle nie przekraczające 15 cm )
→ Schematyzm i symbolizm
Malowidła ścienne przedstawiają najczęściej ludzi i zwierzęta. Pełniły funkcję magiczną i były połączone z rytuałami błagalnymi. Wielogodzinna obserwacja zwierząt zaowocowała dokładnym odwzorowaniem procesu walki.
Przejdź do wersji premium
Malowanie zwierząt na ścianach jaskiń odgrywało niezwykle ważną rolę w magicznych rytuałach wykonywanych tuż przez polowaniem.
Myśliwi wierzyli, iż rysując realistyczny obraz zwierzęcia, stanie się on słabszy, a co za tym idzie łatwiejszy do pokonania.
